اغلب پزشکان با این نگرش به بیماری می نگرند که هرگاه کسی بیمار شود باید دارویی مصرف کند که بتواند با بیماری بجنگد.بنا به تفکر این گروه، این دارو باید بتواند بر اصل ایجاد کننده بیماری نظیر باکتری، ویروس و قارچ غلبه کند. این در حالی است که در طب هومیوپاتی، باور بر این است که بدن انسان خود بالقوه قادر به غلبه بر بیماری های داخلی و خارجی است. پزشک هومیوپات تلاش می کند ماده ای که علایمی شبیه به علایم یک بیماری خاص تولید کرده را تجویز کند ، تا سیستم دفاعی و اصلاحی در بدن تحریک و فعال شود و از این طریق به طور طبیعی بیماری درمان را درمان کند. بنابراین چون سیستم ایمنی برای دفاع از بدن در مقابل عامل بیماری زا وارد میدان میشود ، درمان بصورت طبیعی / ریشه ای / و بدون عارضه صورت خواهد گرفت. به طور کلی همیشه این موضوع را در مورد طب هومیوپاتی در نظر داشته باشید  که ۸۰ درصد افرادی که  از داروهای هومیوپاتی استفاده میکنند ، بدنشان به طور نرمال به داروها جواب میدهد. میانگین دوره درمان ۶ ماه است و آنان از همان ابتدا بهبودی را احساس خواهند کرد. و حال : ۱۰ درصد افرادی که  از داروهای هومیوپاتی استفاده می کنند سیستم ایمنی بدنشان خیلی سریع  به هومیوپاتی جواب میدهد ، یعنی در همان ماه اول  ۸۰ یا ۹۰ درصد بهبودی دارند و عالی درمان میشوند. در حالی که ۱۰ درصد باقی مانده سیستم ایمنی بدنشان خیلی سخت به دارو جواب میدهد و به دوره درمان طولانی تری نیاز دارند. این موضوع  را هم فراموش نکنید  پاره ای از وقتها بیمار انتظار معجزه یا مسکن را از داروهای هومیوپاتی  دارد. مثلا؛ در حالی که سالها دچار بیماری بوده و انواع داروها و جراحی ها را انجام داده ، هنوز درمان نشده و حال توقع دارد که ظرف یک ماه درمان اتفاق بیفتد. در هومیوپاتی مسکن یا  آرام بخش داده نمی‌شود که شما لحظه ای در آرامش بسر ببرید، بلکه قرار است انچه را که خراب شده بازسازی کنیم، و آن هم توسط سیستم ایمنی بدن خود فرد،  پس زمان لازم است و قدری حوصله!

 

دوره درمان به چه چیزهایی بستگی دارد

موضوع بعدی اینکه دوره ی درمان  بستگی به سیستم ایمنی بدن بیمار دارد که چطور به دارو  پاسخگو باشد. ولی بعضی از بیماران اصلا سر وقت دارو مصرف نمی کنند.یک ماه دارو می گیرند دو یا سه ماه بین آن فاصله  می‌اندازند یا پرهیزات را رعایت نمی‌کنند. مثل سیر نعنا قهوه که اثر داروهای هومیوپاتی را برای برخی کم میکند مصرف میکنند . بنابر این  دوره درمانشان را طولانی تر میکند.

نکته ی بعدی این است که 80 درصد درمان هومیوپاتی شرح حال خود بیمار است.  باید به همه بیماران در همان ابتدا توضیح داده شود که  طب هومیوپاتی با طب رایج بسیار متفاوت است. سوالاتی که پرسیده می شود مهم و  مشکلات روحی و ذهنی شما برای درمانگر حائز اهمیت زیادی است  و در انتخاب دارو به ما کمک میکند اما متاسفانه برخی از بیماران مایل به  باز کردن  مشکلات روحی شان نیستند. هنگامی که سوال می شود پاسخ میدهند:  که  اینها خیلی مهم نیستند! شما فقط درد پاهای مرا درمان کنید !!

برای مثال در هومیوپاتی برای مشکل معده 280 نوع دارو وجود دارد و فقط یک یا دو دارو روی شما تاثیر خواهد گذاشت، و درمان دقیق را به انجام میرساند و بقیه داروها را اگر مصرف کنید به سرعتی که باید تاثیر نخواهد گذاشت. حالا چگونه باید داروی شما انتخاب شود؟؟؟

ابتدا شرح حالی که از شما گرفته میشود و اینکه منشا بیماری از کجاست  کیفیت درد،  چه شوکهای عصبی را تا به حال داشته اید و  علائم روحی مثل  ترس استرس عصبانیت و تیپ شخصیتی شما،  دلسوزی بیش از حد، زودرنجی زیاد ، همه و همه این موارد  درمانگر رابه داروی اصلی میرساند.   فرد درمانگر باید تجربه ی بالایی داشته باشه تا قادر به تجویز داروی مناسبی برای فرد بیمار باشد.

شاید نتوان به شکلی کامل و جامع و در یک بخش، به این سوال پاسخ داد. اما

1- هومیوپاتی گستره بسیار کاملی از بیماری‌های انسان‌ها، حیوانات و گیاهان را می‌تواند درمان کند. در مورد انسان‌ها، این مساله شامل ناراحتی‌های مختلف روحی، فکری، احساسی و جسمانی می‌شود.

2- آنچه بدن تولید کرده، خودش هم می‌تواند درمان کند. به همین دلیل بسیاری از کیست‌ها و تومورها با خوردن داروی هومیوپاتی و بدون نیاز به عمل جراحی خود به خود از بین می‌روند.

3- در مواردی مثل تصادفات و شکستگی‌ها، طبعا دارو نمی‌تواند استخوان را جا بیاندازد! نخست لازم است یک جراح عضو شکسته را جای گذاری صحیح کند. سپس با داروی هومیوپاتی می‌توان جوش‌خوردگی را تسریع کرد.

4- طبق تجربه دیده شده است که موارد زیر خیلی بهتر جواب می‌گیرند: سردردها، میگرن، انواع مشکلات گوارشی، مشکلات جنسی، نازایی،مشکلات زنان و بارداری، مشکلات روحی و فکری و ... موارد قابل توجهی از درمان بیماری‌هایی مانند صرع نیز در پرونده‌های هومیوپاتی وجود دارند.

5- در هومیوپاتی، چیزهایی درمان می‌شود که در پزشکی رایج اصلا جوابی برایشان وجود ندارد: مثلا جاگیری صحیح ناخنها بدون عمل جراحی، حالت تهوع در زنان باردار (که بسیاری فکر می‌کنند طبیعی است و باید باشد!)، بوی بد تعریق، پا یا زیر بغل، بچه‌های بداخلاق،بغلی یا بسیار شیطان و خرابکار، انواع ترس‌ها و مشکلات ذهنی، انواع توهمات ذهنی، مشکلات مربوط به خواب و...

6-بیماریهای حاد مثل بریدگی‌ها، ضربدیدگی‌ها، سوختگی‌ها، مسمومیت‌ها و ... به شکلی بسیار خارق العاده و سریع درمان می‌شوند. (گاه در همان مطب، به شکلی که بیمار فراموش می‌کند که برای چه آمده بوده!)